Posted on Napsat komentář

NÁVOD: Jak roztáhnout malé či nové boty?

Všichni jste se nejspíš někdy dostali do situace, kdy jste si domů přinesli krásné nové boty, ale jen co jste s nimi vyrazili ven, zjistili jste, že vás při chůzi tlačí. A co začalo radostí z nového přírůstku do botníku, končí bolavými puchýřky a otlaky rozprostřenými po celých chodidlech. Tlačící obuvi však nemusíte dávat hned sbohem. Existuje totiž několik způsobů jak roztáhnout malé boty bez toho, aniž by utrpěly jediný šrám!

Zkuste to domácí cestou

Jestliže se někoho ve svém okolí zeptáte, jak roztáhnout nové boty, určitě vám poradí, ať je jednoduše nazujete a zkoušíte nosit doma. V případě, že jsou vám boty jen trošku těsné, mělo by domácí nošení během několika dní zabrat. Pokud ne, můžete tomu ještě trošku pomoci následovně:

1) Roztahujte pomocí tepla

Oblečte si ty nejtlustší ponožky, které doma najdete, obujte si boty a místa, která potřebujete roztáhnout, zahřívejte fénem a u toho ohýbejte chodidlo dopředu a zase zpátky. Boty si nevyzouvejte, dokud zcela nevychladnou, a u těch starších s lepenými spoji dávejte pozor na to, aby se lepidlo nerozpustilo, pak byste totiž mohli boty rovnou vyhodit.

2) Dejte boty do mrazáku

Kdybyste boty jen tak vložili do mrazáku, tak byste nemohli očekávat žádný výsledek. Když do nich ale vložíte sáčky naplněné vodou (dobře zavázané), tak je situace úplně jiná. Voda se totiž při zmražení roztáhne a spolu s ní i boty. Po vytažení z mrazáku vyčkejte půl hodiny, vytáhněte sáčky, boty vyzkoušejte a případně proces opakujte zase od začátku.

3) Oblečte mokré ponožky

Ženy často hledají tipy jak roztáhnout lodičky a v tomto případě bývají nejlepším pomocníkem právě mokré ponožky. Stačí, když namočíte ponožky, oblečete si je, nazujete boty a nějakou dobu se v nich budete procházet po domě. S opravdu malými botami vám to sice nepomůže, ale na menší nesrovnalosti to bude jistě stačit.

4) Použijte mokré noviny

Podobně jako ponožky fungují i mokré noviny. Nebojte se, nemusíte si s nimi obkládat nohy, jen je zmačkejte a nacpěte do bot tak, abyste nenarušili jejich tvar. Až boty zcela uschnou, tak noviny vytáhněte a opět si je zkuste. Díky vlhkosti by se měly stát měkčími a tím pádem i pohodlnějšími.

5) Zkuste alkoholový sprej

Připravte si láhev s rozprašovačem, naplňte ji z poloviny alkoholem a zbytek dolejte vodou. Tímto roztokem vystříkejte vnitřní část bot a poté se v nich alespoň dvacet minut procházejte. Také můžete do alkoholu namočit ponožky, nazout boty a chodit v nich tak dlouho, dokud alkohol neuschne.

Výše zmíněné tipy raději neaplikujte na drahé nebo kožené boty, působením teple či vlhka by se mohly poničit. Jestliže jste za boty utratili opravdu velkou sumu, raději je vezměte k profesionálnímu ševci. Na roztažení si sice den nebo dva počkáte, ale na druhou stranu se vyhnete tomu, že byste vyhodili několik tisíc jen tak do koše.

Pozor na drahou kůži!

Nejspolehlivějším a zároveň nejbezpečnějším způsobem jak roztáhnout kožené boty je použití kopyta neboli napínáku. Svým tvarem připomíná lidskou nohu a většinou se dokonce vyrábí tak, aby pasovalo buď na pravou nebo levou botu. Jeho použití je snadné, prostě jej do boty vložíte a necháte dělat svou práci. Sice to potrvá několik dní, ale ve výsledku takto můžete upravit šířku a částečně i délku boty.

Ve své jednodušší variantě bývají kopyta opatřena silnou pružinou, které vyvíjí tlak na vnitřní část obuvi. Vyrábí se však také pokročilejší verze vybavené šroubky nebo dokonce dírkami, do kterých můžete vložit knoflíky, s jejichž pomocí obuv roztáhnete například v místech, kde se vám kvůli velkému tlaku opakovaně objevují kuří oka. Napínáky seženete ve většině obchodů s obuví i v některých supermarketech.

Než začnete hledat informace o tom jak roztáhnout boty, zamyslete se nad tím, co můžete udělat pro to, abyste měli zdravé nohy. Nepadnoucí boty můžete vždy vrátit nebo někomu prodat, ale s deformací nohou už si jen tak nepomůžete. Sice přijdete o pár stovek či tisíc, ale alespoň si při výběru bot dáte příště opravdu záležet na tom, abyste si je pořádně vyzkoušeli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *