Posted on Napsat komentář

Jak (správně) vyčistit semišové boty

Semišová obuv jde s módou za každých podmínek, ale zejména na podzim a v zimě. Ovšem právě v těchto měsících je třeba věnovat obzvlášť velkou pozornost impregnaci, protože pokud ji zanedbáte, tak se může semiš velice snadno ušpinit. Jestliže jste na pravidelnou údržbu doposud nepomysleli, nezoufejte! Přinášíme vám totiž spoustu rad jak vyčistit semišové boty bez toho, aniž byste je jakkoliv poničili.
 

Základem je správné příslušenství

Chtěli jste vaše boty čistit běžnými domácími prostředky a nástroji? Tak na to rychle zapomeňte! Semišové obuvi byste totiž měli dopřát skutečně maximální luxus. Abyste ho dosáhli, měli byste do svých zásob přikoupit následující položky, na které narazíte snad ve všech obchodech s obuví:

    • Kartáček – na semiš se používají speciální kartáčky, které jsou z jedné strany pokryté gumou a z té druhé štětinami, čímž umožňují jeho čištění i následné uhlazení
    • Houba – stejně jako kartáčky jsou vyrobené s ohledem na to, aby semiš vyčistily bez jakýchkoliv známek poškození
    • Čistící pěna – opět je třeba hledět na to, aby se jednalo o pěnu určenou pro tento materiál, proto se raději zeptejte, než něco koupíte
  • Marseillské mýdlo – od klasického mýdla se liší zejména svým složením, díky němuž je mnohem šetrnější

 

Začínáme se skvrnami

Nikdy nevíte, kam a do jaké špíny vás boty zavedou, a často si různých skvrn všimnete, až když si je po několika dnech obouváte znovu. Pokud jde o zaschlé bláto, tak semišové boty vyčistíte poměrně snadno. Stačí, když je nasucho vyčistíte zmíněným kartáčkem nebo houbou a poté naimpregnujete přípravkem, který vám doporučili při nákupu.

S jinými, zejména mastnými skvrnami už to bývá o něco těžší. Na ty už si totiž budete muset připravit slabý roztok vody s marseillským mýdlem. Do něj namočte zubní kartáček s měkkými štětinami a jemnými, krouživými pohyby čistěte postižené místo. U horších skvrn se nemusíte bát trošku přitlačit, určitě to ale nepřehánějte, přece jen se jedná o velice citlivý materiál.

Kromě mýdlové vody vám může pomoci také čistící pěna určená na semiš, v kombinaci se speciálním kartáčkem či houbou. Až budete mít hotovo, tak dejte boty uschnout někam do stínu nebo poblíž topení. Nikdy je však nevystavujte přímému světlu či teplu, abyste nenarušili jejich barvu a tvar. Na závěr boty přejeďte kartáčem na semiš a vždy pamatujte na ošetření správným impregnačním prostředkem.
 

Pravidelná údržba má hodnotu zlata

Při častém nošení se každé boty eventuálně opotřebí, nicméně to, jak budou vypadat za několik měsíců nebo let, záleží především na vaší péči. Pokud totiž o vaši semišovou obuv nebudete dbát, nebude trvat dlouho, než vám začne připomínat laciné napodobeniny, které po deštivém dni vypadají spíše jako hadr na leštění oken.

Stěžejním krokem k tomu, abyste opotřebení semiše zabránili, je použití již několikrát zmíněného impregnačního prostředku. Ten semiš ochrání před vlhkostí, se kterou si tento materiál moc nerozumí, zvýší jeho odolnost vůči skvrnám a špíně a také zamezí tomu, aby boty ztrácely svou sytou barvu. Nemusíte to však dělat každý den, úplně stačí, když si vzpomenete několikrát během sezóny.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *