Posted on Napsat komentář

Jak prát boty v pračce [Krok za krokem]

Jak prát boty v pračce

Ať už je náš vkus jakýkoliv, všichni nosíme boty. I ty nejkrásnější však časem ztratí svůj prvotní šmrnc, a to obzvláště teď, v období podzimu, kdy musí odolávat dešti, blátu a dalším náročným podmínkám. Proto bychom si je občas měli vzít do parády a důkladně je vyčistit. Nemusíte nad tím ale strávit hodiny, některé typy obuvi totiž stačí hodit do pračky. Jak to ale udělat, abyste je nezničili?

 

1) Vytáhněte vložky

Než začnete boty horlivě strkat do pračky, vytáhněte z nich vložky do bot – lépe se vyperou a nebudou pak tak dlouho schnout. Vyjmuté vložky můžete vyprat zvlášť a nebo vyčistit v rukách pomocí kartáčku a pracího prášku a poté samostatně usušit, například na topení. Pokud se vám zdá, že jsou i po vyčištění docela cítit, dejte je přes noc do sáčku s jedlou sodou – ta totiž pachy přirozeně pohlcuje.

 

2) Vyvlékněte tkaničky

U bot na zavazování vytáhněte spolu s vložkami také tkaničky, aby se od ostatních části nezabarvily. Opět k jejich vyčištění můžete využít funkcí pračky nebo se do toho pustit vlastními silami. Při praní v pračce je dobré tkaničky svázat do uzlu, aby se neztratily v pracím bubnu. Jestliže jsou vaše bílé tkaničky i po vyprání dost zašlé, zkuste je na hodinu namočit do sava. Uvidíte, že po vytažení budou opět jako nové.

 

3) Odmastěte boty

Obuv zbavenou vložek a tkaniček je dobré nechat na nějakou dobu odmočit ve vodě s přípravkem na nádobí. Tímto způsobem boty totiž zbavíte různých druhů nečistot, které se na ně během nošení nachytaly a se kterými by si pračka jen tak neporadila. Po vytažení je ještě propláchněte vodou, aby se vám pak v bubnu nevytvořilo příliš velké množství pěny.

 

4) Vyčistěte gumu

S čištěním gumových částí, jako například podrážek, se na pračku bohužel nemůžete spoléhat, takže bude lepší, když se toho pustíte sami. Skvělým pomocníkem při bělení vám bude zubní pasta obsahující fluorid, který dokáže vybělit nejen chrup, ale také různé materiály, mezi které patří právě guma. S čištěním zbytků pasty si nedělejte starosti, o to už se postará pračka.

 

5) Zabraňte nárazům

Pokud byste boty do pračky dali jen tak, mohlo by se stát, že by se v některých místech rozlepily nebo popraskaly a vy byste je pak mohli rovnou vyhodit. Abyste tomu předešli, vložte je do pracího pytle, jenž se používá na praní spodního prádla, a vyperte s nimi nějaký starší ručník nebo deku, čímž zabráníte, aby prudce narážely do bubnu pračky. Jako alternativa pracího pytle vám poslouží i obyčejný povlak na polštář.

 

6) Nastavte pračku

Splnili jste všechny předchozí body? Tak to už můžete konečně přejít k samotnému praní. Má-li vaše pračka speciální program na boty, tak je pro vás jasnou volbou. Pokud ji budete nastavovat sami, zvolte co nejnižší počet otáček a nepřesáhněte teplotu 30 °C, abyste neponičili boty ani samotnou pračku. Vždy používejte pouze tekutý prací prostředek. Sypký by se mohl dostat do různých záhybů a proměnit se v hrudky, které by vás tlačily při chůzi a v horším případě způsobily nenávratné ošklivé fleky na botách.

 

7) Vysušte boty

Za žádných okolností se nepokoušejte boty dávat do sušičky. Vlivem tepla by se totiž pravděpodobně pokroutily, a tak už by se nedaly dále nosit. Namísto toho je prostě opřete o radiátor nebo nechte uschnout na Slunci – pro urychlení je můžete jemně vycpat novinami. Až uschnou, vraťte do nich vložky, navlékněte tkaničky a můžete s nimi opět vyrazit do akce.

Než si začnete lámat hlavu s tím jak prát boty v pračce, měli byste zkontrolovat, z jakého materiálu jsou ušité. Plátěné a látkové boty občasné praní v pračce obvykle zvládnou, nicméně kožené a semišové boty byste takto akorát nenávratně poškodili, což pochopitelně nechcete. Také myslete na to, že tento postup by měl být pouze výjimečný, ani jeden výrobce obuvi by vám ho totiž pravděpodobně nedoporučil.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *